APTAUJA! bērnu izņemšana no ģimenes

Strādājot pie jautājumiem par rezidenta statusa dokumentāciju, ir nācies saskarties ar saistošu problēmu, ar ko Lielbritānijā dzīvojošie vecāki saskaras, gadījumos, ja tiek atteikti kādi pabalsti. Pabalstu atteikuma visbiežākie iemesli ir  «no rights to reside» vai «no habitual residence» pamatā.

Tendence,atņemt, izņemt bērnus no ģimenes nu jau ir kļuvusi tik akūta, ka pat lai palīdzētu ārvalstīs no ģimenēm izņemtajiem Latvijas bērniem, iestādēs izkristalizējušies vairāki risinājumi. Piemēram, Latvijas vēstniecība Lielbritānijā sākusi uzrunāt latviešu ģimenes, kuras vēlētos kļūt par audžuvecākiem bērniem, kas izņemti no tautiešu ģimenēm. Tāpat arī institūcijas apsver risinājumus kā nodrošināt to, lai Latvijas atbildīgās iestādes nekavējoties uzzinātu no ārvalstu dienestiem, ja no ģimenēm ārvalstī tiek izņemti bērni.  Tomēr arvien pienāk ziņas par jauniem gadījumiem, kad Latvijas konsulārie dienesti netiek informēti par Latvijas valstspiederīgo bērniem, kas izņemti no ģimenēm. Līdz ar to patiesais ārvalstīs izņemto bērnu skaits Latvijai nemaz neesot zināms.

ID-10063156 (1)

SECINĀJUMS: Kas tad ir šo ģimeņu NOZIEGUMS?

Mūsu prakse liecina, ka minimums 50% gadījumos, vecāki bērnus atstājuši vienus, bez uzraudzības, neinformētības vai pat bezizejas dēļ. Par kādiem grēkiem šie vecāki nonāk sociālo darbinieku redzes lokā?

Visbiežāk sastopamākais piemērs:  vecāki kavējas atgriezties no darba (to taču gandrīz katrs ir piedzīvojis, ka ne vienmēr darbs tevi atlaiž laikā uz mājām) vai arī steidzas uz darbu, lai nezaudētu to, bet sarunātā auklīte kavējas satiksmes sastrēgumā.

Ir arī gadījumi, kad pabalsti ir atteikti (kaut uz laiku) un vecākiem nav citas izejas, uz darbu IR JĀIET, jo alga ir vienīgais iztikas līdzeklis.

Mēs visi zinām, ka daudzām darba vietām būs dziļi vienalga, ja pazvanīsiet un pateiksiet, ka kavējaties, jo auklīte vēl nav ieradusies. Darba devēji mēdz uzskatīt, ka viņiem nav vajadzīgi šādi sarežģījumi, viņš atradīs vietā citu darbinieku, kam nepastāv šādas atrunas.

AICINĀJUMS: Šīs problēmas ietvaros, vēlos jūs visus aicināt uz anonīmu diskusiju, viedokļu apmainu un statistikas uzkrasanu, kuru apkopojot ka socialo polisi,   vēlamies iesniegt informācijai abu valstu atbildīgajām iestādēm.

Diskusijas un viedokļu autorības anonimitāti garantējam (rakstiet uz laima@brencs.org), tādēļ aicinām visus izteikt savas domas pēc iespējas godīgāk un atklāti. Ja nevēlaties palikt anonīms, rakstiet komentāru sadaļā.

Latvijas Tieslietu ministrija savā mājas lapā publicējusi informāciju, kas jāzina ģimenēm ar bērniem, lai, dzīvojot Lielbritānijā, nenonāktu konfliktā ar vietējiem likumiem un bērns netiktu izņemts no ģimenes.Visu publicēto vadlīniju tekstu lasiet šeit:

Informācija par bērnu tiesību aizsardzību ārvalstīs

Vadlīnijas vecākiem bērnu aprūpes nodrošināšanai Apvienotajā Karalistē

Inforgrafika

 

Advertisements