«Mājasdarbs» tiem, kas pārceļas uz dzīvi Lielbritānijā

Kopš 2005. gada esmu vākusi un apkopojusi informāciju ar ieteikumiem, ko varētu izmantot tautieši, pārceļoties uz dzīvi Lielbritānijā. Šis saturs ik gadu tiek atjaunots un papildināts. Nodēvēju to par «mājasdarbu» tiem, kas pārceļas uz dzīvi Lielbritānijā. Veidoju to pēc principa – kā es pati rīkotos, ja vēlreiz viss būtu jāsāk no sākuma. Ņemot vērā savu personīgo pieredzi un likumdošanā noteiktās normas, šajā un nākamajos numuros publicēsim apkopotos ieteikumus.

Foto: Flickr, Anirudh Koul, CC

Foto: Flickr, Anirudh Koul, CC

Secība, kādā iesakām kārtot dokumentus, uzsākot pastāvīgu dzīvi Lielbritānijā:

  • Atrod, kur dzīvot, un iepazīsties ar komunālajiem maksājumiem Lielbritānijā;
  • Piesaki interviju Nacionālās Apdrošināšanas Numura iegūšanai (NIN); 
  • Atrod darbu;
  • Atver bankas kontu;

Daudziem izdodas visu paspēt vienlaicīgi – pat vienas dienas laikā. Citiem tas aizņems ilgāku laiku, tomēr šie ir pirmie četri soļi, bez kā neiztikt.

1 . Atrodi, kur dzīvot

Mājoklis

Pārsvarā Lielbritānijā tikko atbraukušie ir spiesti dzīvot koplietošanas mājās, t.i., īrēt istabiņu mājā, kur pārējās telpas (virtuve, duša, vannas istaba) paredzētas kopīgai lietošanai, un no saimnieka ir atkarīgs, vai jums būs jāmaksā citi rēķini, jeb maksāsiet tikai īri, kurā visi rēķini ir iekļauti.
Cilvēki no ārvalstīm, kas nav pakļauti imigrācijas kontrolei, var pretendēt uz domes dzīvokli, taču tas ir atkarīgs no katras domes iekšējiem noteikumiem. Pārsvarā visas domes jau ir ieviesušas laika limitus – personai jābūt vietējam rezidentam 12 mēnešus, respektīvi, jābūt nodarbinātajam savā rajonā vai grāfistē 12 mēnešus. Tādēļ EEA valstu piederīgie, kas strādā, vai pašnodarbinātās personas ir tiesīgi pieteikties domes dzīvokļu rindā pēc konkrēta laika. Agrāk to drīkstēja darīt uzreiz, ierodoties savā pilsētā, uzsākot nodarbinātību. Taču pastāv apstākļi, kas attiecas uz visiem pieteikumu iesniedzējiem, tostarp, britu pilsoņiem. Cilvēki no ārvalstīm var arī īrēt mājokli privāti, sludinājumus meklējot vietējos laikrakstos, kā arī apmeklējot vietējās nekustamo īpašumu aģentūras. Ja īrēsiet mājokli privāti, jums būs nepieciešams iemaksāt depozītu un parasti arī mēneša īres maksu gan par tekošo mēnesi, gan mēnesi uz priekšu, noslēdzot un parakstot īres līgumu.

Līgumam nav obligāti jābūt rakstiskam, tomēr ir ļoti vēlams to iegūt. Galvenais, lai jums būtu īres līgums, īres grāmatiņa vai īres grafiks, kur visos gadījumos saimnieks parakstās par īres saņemšanu. Tas arī kalpos kā jūsu adreses pierādījums vēlāk, ja tāds būs nepieciešams.

Interneta vietnes, kur meklēt sev mājokli:

 http://www.rightmove.co.uk/

Viss par likumdošanu, īrējot mājokli: http://www.adviceguide.org.uk/england/housing_e/housing_renting_a_home_e.htm

Visbiežāk sastopamās problēmas, īrējot mājokli: http://www.adviceguide.org.uk/england/housing_e/housing_renting_a_home_e/common_problems_with_renting.htm

Īrējot mājokli PRIVĀTI no īpašnieka:

http://www.adviceguide.org.uk/england/housing_e/housing_renting_a_home_e/renting_from_a_private_landlord.htm

APAKŠĪRNIEKA tiesības: http://www.adviceguide.org.uk/england/housing_e/housing_renting_a_home_e/housing_subletting_and_lodging_e/housing_subletting_e.htm

ĪRES LĪGUMS: http://www.adviceguide.org.uk/england/housing_e/housing_renting_a_home_e/tenancy_agreements.htm

Komunālie Rēķini Lielbritānijā ir :

  • • Īre
  • Council tax 
  • • Gāze
  • • Elektrība
  • • Ūdens
  • • TV licence
  • • Telefons
  • • Internets

Ja, ievācoties jaunajā mājoklī, jūs nezināt, kas ir jūsu gāzes un elektrības piegādātājs, šī ir interneta vietne, kur to var noskaidrot, un atbilstoši šai informācijai izdarīt izvēli, uzmeklējot lētākus pakalpojumus. http://www.adviceguide.org.uk/england/consumer_e/consumer_energy_supply_e/problems_switching_energy_suppliers/finding_out_who_your_gas_or_electricity_supplier_is.htm

Īrēt istabu, protams, ir lētāk kā māju, tomēr, ja ir pieejami nepieciešamie līdzekļi depozītam  mājas īrēšanai, būs daudz vieglāk uzsākt patstāvīgu dzīvi.

Depozītam būtu jābūt Valdības Depozītu Shēmā noguldītai summai, par kuru var lasīt šeit: http://www.adviceguide.org.uk/england/search.htm?query=deposit

Depozīta apjoms ir atkarīgs no mājas īpašnieka noteikumiem (pārsvarā 1 mēneša īres maksa uz priekšu un tekošā mēneša īre). Likumā noteiktā DEPOZĪTA SHĒMA  – http://www.depositprotection.com.

2.  Piesaki interviju Nacionālās Apdrošināšanas Numura iegūšanai (NIN) 

Lai to izdarītu, jums jāzvana pa tālruni 0345 600 0643. Informāciju par to var atrast interneta vietnē

https://www.gov.uk/apply-national-insurance-number

.

Intervijā jums lūgs apstiprināt jūsu apstākļus un iemeslu, kādēļ jums nepieciešams šis numurs. Uz interviju ierodoties, līdzi vēlams ņemt pēc iespējas vairāk personu apliecinošus dokumentus, kā

  • − pasi / personas apliecību
  • − uzturēšanās atļauju, ja tāda ir (tas attiecas uz EU ģimenes locekļiem, kas nav EU pilsoņi)
  • − dzimšanas apliecību
  • − laulības / civilo partnerattiecību sertifikātu
  • − auto vadītāja apliecība

Piesakoties uz šo interviju, telefona sarunas laikā konsultants jums piešķirs intervijas references numuru, kuru jums arī vēlāk atsūtīs ielūguma vēstulē pa pastu, kas arī var kalpot par vienu no pirmajiem jūsu adreses apliecinājumiem.

3.  Atrodi darbu

Kā meklēt darbu:

www.gov.uk/jobs-jobsearch
www.indeed.co.uk
www.reed.co.uk
www.totaljobs.co.uk
www.cv-library.co.uk
www.jobsin.co.uk
www.monster.co.uk
www.jumptojobs.co.uk
www.ukjobsnet.co.uk
www.jobstoday.co.uk
www.fish4.co.uk
www.jobsgopublic.com
www.trovit.co.uk
www.myjobsearch.com
www.jobsearch.co.uk
www.jobsite.co.uk
www.redgoldfish.co.uk

Ja nav neviena, kas jūs šeit, Lielbritānijā sagaidītu, iespējams, ir vērts meklēt darba vietu, kas nodrošina arī dzīvojamo platību, tie ir tā saucamie live-in jobs. Tur jūs nodrošinās ne tikai ar darbu, bet arī ar pajumti.  Vienkārši meklētājā ierakstiet «live in job».

Pirms uzsākat darba meklējumus, būtu jāsagatavo savs CV, bet bieži darbiem, kas ir saistīti ar ražošanu (fabrikās), darba devējiem ir pašiem savas pieteikumu formas, kuras aizpildot, jūs jau esat iestājies kā nodarbinātais. Šādas pieteikuma formas jūs varat aizpildīt jebkurā un pat vairākās darba vietās. Gadījumā, ja nāks vairāki piedāvājumi, jums būs iespēja izvēlēties, kur darbu vēlaties pieņemt.

Pastāv tieši nosacījumi, ko darba devējs Lielbritānijā vēlas redzēt jūsu CV un pavadvēstulēs. Par to var lasīt šeit:

https://nationalcareersservice.direct.gov.uk/advice/getajob/cvs/Pages/default.aspx

Jau iepriekšējā numurā publicējām ieteikumus, kā sagatavot CV. Atgādinām, ka pavadvēstules bieži ir svarīgākas par pašu CV. Cilvēki parasti sagatavo kopēju, visiem darbiem piemērotu pavadvēstuli. Tomēr vajadzētu sagatavot katram darbam individuālu pavadvēstuli, tādējādi demonstrējot savu uzmanību pret detaļām, interesi un individuālo pieeju. Ļoti vēlams ko uzzināt arī par kompānijas izcelsmi, vēsturi un plāniem, iesaistot tekstā tādus teikumus, kā «ko es varu sniegt jūsu kompānijai» , «kāpēc pieņemt tieši mani būtu labākais risinājums», «kā zināms, jūsu kompānija ir sasniegusi …, un vēlos sniegt ieguldījumu tajā ar savu ekspertīzi un entuziasmu». Tādi jūs demonstrēsiet savu ieinteresētību tieši šajā kompānijā un izklausīsieties pārliecināts par savām spējam un potenciālo ieguldījumu. Augstāk minētajā interneta vietnē varat lasīt arī ieteikumus pavadvēstuļu sagatavošanai.

Minimālā Alga

Atgādinājums 

Minimālā alga kopš 2013.gada 1.oktobra:

Algas likme Vecums
  • £6.31
21
  • £5.03
18-20
  • £3.72
16-17
  • £2.68
Mācekļiem zem 19, jeb

19+ pirmajā mācekļa gadā.

Darba devējs drīkst maksāt vairāk, bet neviens nedrīkst maksāt mazāk par minimālo algu.

4. Atver bankas kontu

Bankas konts 

Daudziem darba devējiem būs nepieciešams, lai jums būtu Apvienotās Karalistes bankas konts, tāpat tas nepieciešams, lai saņemtu pensiju vai citus pabalstus. Lai izvēlētos bankas kontu, jums ir jāuzzina, kur atrodas jūsu izvēlētās bankas filiāle. Atverot bankas kontu, jums būs nepieciešams uzrādīt identitāti apliecinošu dokumentu, kur redzama jūsu fotogrāfija, piemēram, pasi, un pierādījumu par jūsu pastāvīgo adresi, piemēram, ģimenes ārsta reģistrāciju, īres līgumu.

Lai arī tas nenotiek bieži, ir bankas, kuras jums lūgs uzrādīt darba devēja rakstisku apliecinājumu, ka esat nodarbinātais.  Tas parasti notiek  gadījumā, ja neesat spējīgs pierādīt savu adresi ar kādu no komunālajiem rēķiniem, īres līgumu, u.c.

Bankas pakalpojumu izmaksas

Dažās bankās, gadījumā, ja esat iztērējis vairāk naudas, nekā jums ir pieejams, jūs iegūstat īstermiņa kredītu (overdraftu). Tas ir pakalpojums, ko nodrošina banka, parasti tas ir maksas pakalpojums. Joprojām notiek debates par to, vai šāda prakse ir likumīga, un ir vairākas interneta vietnes, kur jūs varat vērsties, lai pieprasītu savu naudu atpakaļ.

ABN_8

Publicēts laikrakstā ABN
2014. gada augustā.

Advertisements