Atvieglo nesamaksāto naudas sodu atguvi no negodīgiem darba devējiem

Joprojām sociālajos tīklos redzam aicinājumus doties uz ārzemēm, solot labu labos darbus un labus dzīves apstākļus, kur patiesībā, gala mērķī nonākot, cilvēkam nākas rūgti vilties. Tomēr nauda par «pakalpojuma sniegšanu» ir tikusi samaksāta, bieži vien tie ir pēdējie līdzekļi, un cilvēkam nekas cits neatliek, kā pakļauties krāpniekiem vismaz tik ilgi, kamēr viņš spēj iekrāt, lai varētu pārcelties uz drošāku,  dzīvošanai piemērotāku vietu. 

Foto: Flickr, Loren Kerns, CC

Foto: Flickr, Loren Kerns, CC

Šāda situācija ļoti cieši robežojas ar to, ko likumā sauc par «cilvēku tirdzniecību». Vissatraucošākais ir fakts, ka cilvēku tirdzniecība bieži netiek atmaskota, cilvēks pats neapzinās, ka ir ticis pārdots, ir kļuvis par produktu šim kriminālnoziegumam, vai, ka pats apzināti ir meties šajā afērā. Par to esam jau runājuši agrāk TV3 sērijās «Lielā aizbraukšana». Šis sižets tika veidots, balstoties uz Profesora Gerija Kreiga (Gary Craig) studijām, kuru ietvaros viņš lūdza CAB palīdzību aizstāvot viesstrādnieku tiesības, un par izmaiņām likumā, kas stājās spēkā 2012. gada 1.oktobrī ar nosaukumu «Agency workers rights». Lai arī šobrīd aģentūru strādniekiem ir krietni vieglāka dzīve, bieži cilvēki nav pietiekami informēti par savām tiesībām, tāpēc šoreiz «Anglo Baltic News» ir pievērsies cilvēku tirdzniecības tēmai.

Latvijā cilvēku tirdzniecība ir teju vai normāla parādība, kas bieži slēpjas aiz nosaukuma «Darbā iekārtošanas aģentūras». Ar to, protams, nevajadzētu saprast, ka visas darbā iekārtošanas aģentūras ir nelegālas. Bet ir jāzina, ka Anglijā samaksas pieņemšana par darbā iekārtošanu ir kriminālsodāma rīcība – tas ir aizliegts ar likumu. Tomēr bieži cilvēki paši izvēlās sniegt samaksu, lai tikai pēc iespējas ātrāk atrastu darbu un mājvietu. Šī vēlēšanās ir saprotama, tomēr ir būtiski apzināties arī sekas. Var gadīties, ka jūsu «tirgonis» vai «darbā iekārotājs» reiz tiks pieķerts. Sekas? Pieviltie darba ņēmēji var zaudēt gan darbu, gan mājvietu. Bieži vien novērots, ka tie cilvēki, kas Lielbritānijā uzdodas par darba devējiem un pārvaldniekiem, paši ir tikai «netīrā darba» izpildītāji, un aiz viņiem stāv lielāki krimināli grupējumi.  Iespējams, šis sīkais darba vervētājs pat nezina, ar ko pats riskē un kādām briesmām ir pakļauts. Bet kuru vainot šajā gadījumā?

Spilgts piemērs šādai aģentūru «starpnieku» darbībai bija pagājušā gada oktobrī apcietinātais latvietis Ivars Mežals, kurš gan žurnālistiem apgalvoja, ka nevienu strādnieku nav apkrāpis. Viesstrādnieki, savukārt, apgalvoja, ka Mežals nelikumīgi ieturējis algas un pat draudējis.  Tomēr izvērtējot situāciju kopumā, nonākam pie secinājuma, ka, visticamāk, Mežals ir tikai viens posms, «netīrā darba» izpildītājs. Viesstrādniekiem viņš bijis vienības brigadieris, ar ko notika visa ikdienas saskarsme, līdz ar to tika pieņemts, ka tieši Ivars ir tas, kurš vienpersoniski krāpj strādniekus. Kādā situācijā tika pieprasīta samaksa par iekārtošanu gadījuma darbā, un, kad strādnieks atteicies maksāt, starpnieki draudējuši nogalināt viņu, viņa dzīvesbiedri un draugus.

Kaut arī šie latviešu un lietuviešu imigranti Lielbritānijā atrodas legāli, viņus nodarbinošie starpniecības uzņēmumi nereti nav licenzēti, kā arī maksā mazāku atalgojumu par minimālo.

Krimināllieta šajā sakarā turpinās, un kopā ar oktobrī apcietināto Ivaru Mežalu, par nelegālu viesstrādnieku nodarbināšanu tiek izskatīta lieta arī pret Juri Valujevu.

http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-cambridgeshire-25976978

Video:

http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-cambridgeshire-24523841

Šobrīd šādiem un līdzīgiem gadījumiem Lielbritānijas valdība pievērš īpašu uzmanību, ar mērķi tos izskaust un vainīgos deportēt, lai Lielbritānijas sociālajai sistēmai vairs nebūtu jāmaksā par viņu uzturēšanos valstī.

IETEIKUMS: Neuzticies «vieglas, ātras peļņas» reklāmām, kas bieži tiek piedāvātas sociālajos mēdijos un dažādās domubiedru grupās internetā. Neuzticies aģentūrām, kuras nav reģistrētas, bet apgalvo, ka palīdzēs iekārtot darbā. Palūdziet, lai persona no šādas aģentūras uzrāda licenci vai oficiālu dokumentu, kas apliecina, ka viņš tik tiešām attiecīgajā aģentūrā strādā. Pārbaudiet, vai aģentūrā ir oficiāli reģistrēta – ja tas ir latviešu uzņēmums, tad Latvijā, ja ārzemju uzņēmums, tad attiecīgajā valstī.

Neiesakām doties ceļā bez naudas, rēķinieties ar izdzīvošanas līdzekļu minimumu vismaz diviem mēnešiem, jo nevar zināt, cik ilgs laiks paies darba meklējumos, un nekad nevajag paļauties uz paziņām, kuri sola, ka palīdzes ar naudu. Paziņām var izrādīties neparedzēti apstākļi, un, neskatoties uz visgodīgākajiem nolūkiem, viņu plāni un situācija var mainīties. Pats esat atbraucis, tā ka pašam arī būs jārisina sadzīves problēmas. Likumā noteikts, ka katram  pašam jāmaksā par dzīves vietu, parasti par nedēļu, bet ir arī mājokļi, kur īres maksa tiek aprēķināta uzreiz par mēnesi. Tāpat ir jādomā par transporta izdevumiem, lai nokļūtu uz darbu, ēšanu un citām nepieciešamībām, ar ko jums ir jārēķinās ikdienā. Ieteicamā summa būtu no 500 līdz 1000 mārciņām, attiecībā, kur esat atradis dzīvojamo platību, jo ir jārēķinās, ka pāris mēnešus darba varētu nebūt. Jāņem vērā arī, ka darba algu pārsvarā visās darba vietās izmaksā tikai pēc pirmajām divām nostrādātajām nedēļām.

Ja esat nonācis bezizejas situācijā un nezināt, ko iesākt, dodieties uz

Pilsoņu konsultāciju biroju

www.citizensadvice.org.uk

«Citizens Advice Bureau» – Pilsoņu konsultāciju birojs ir iestāde, kurā ikviens var saņemt konfidenciālas bezmaksas konsultācijas un padomus par savām likumiskajām tiesībām un pienākumiem visdažādākajās situācijās. Ja biroja darbinieki nespēs sniegt palīdzību kādā noteiktā jautājumā, viņi palīdzēs atrast iestādi, kas ir kompetenta attiecīgo problēmu risināšanā.

Apmeklējot «Citizens Advice» mājas lapu (skat. augstāk norādīto adresi), tās augšējā labajā stūrī redzēsiet norādi «Find your local bureau» (no angļu val. «uzmeklē savu tuvāko biroju»). Ievadiet savas pilsētas nosaukumu vai pasta indeksu, un jums tiks uzrādītas tuvumā esošo pilsoņu konsultāciju biroju adreses un tālruņa numuri. Šajā birojā jums arī ieteiks, kur atrast tuvāko advokātu, ja tāds būs vajadzīgs, un ja esat uz zemiem ienākumiem, iespējams, jūs pat varat pretendēt uz bezmaksas advokāta pakalpojumiem.

Publicēts laikrakstā ABN
2014. gada oktobrī

Advertisements