Cilvēku tirdzniecība – BBC ziņas šorīt raida sirds stindzinošus sižetus pat par britu upuriem

ABN. Pasaulē arvien vairāk pacēlies šis «pieprasījums» uz cilvēku tirdzniecību. Kas ir viss satraucošākais fakts, ka šī «tirdzniecība» ir bieži pat neatmaskota, cilvēks pats pat neapzinās, ka viņš ir pārdots un pats ir produkts šim kriminālnoziegumam, jeb vēl šausminošāk, pats pat tīšām «meties šajā afērā». Par to esam jau runājuši agrāk TV3 sērijās «Lielā aizbraukšana» [skatīt 3:35 minūti].
Šis sižets sekoja agrāk jau vāktajām Profesora Gary Craig studijām, kad viņš lūdza CAB palīdzību AIZSTĀVĒT VISSTRADNIEKU TIESĪBAS,
un par savāktajiem rezultātiem un izmaiņām likumā, kas stājās spēkā 2012. gada 1. oktobrī. «AGENCY WORKERS Rights» un agentūru strādniekiem jau ir vieglāka dzīve. Cita lieta, ja civēki par to nav pietiekami informēti, tapēc «Anglo Baltic News» aktīvi cenšās uzturēt cilvēkus lietas kursā.

Šodien, 18.oktobrī ir «Anti-Slavery Day» jeb tulkojumā «Anti-vērdzības diena»www.antislaveryday.com

BBC ziņas šorīt raida sirds stindzinošus sižetus pat par britu upuriem. Kāda jauna britu sieviete ar savu draugu devusies ceļojumā uz Itāliju. Viņas partneris uzdevies par mīlošu draugu, ierodoties Itālijā pārvērties par suteneri un pārdevis sievieti piespiedu seksam.

Anglijas valdības jaunākās aplēses liecina, ka cilvēku tirdzniecība aug un plešas apjomos. Salīdzinoši ar 2010. gadu, kad skaitlis bija 710 piespiedu vērdzības gadījumu, tad šogad tas jau ir izaudzis uz 946, un tie ir tikai reģistrētie gadījumi. Neatklātie cilveku tirdzniecības gadījumi varētu šokēt statistiku.

Kas mums būtu jāsaprot ar «cilvēku tirdzniecību». Mūsu pašu valstī Latvijā, tā ir pat diezgan normala parādība: kas slēpjās zem vārda «Darbā iekārtošanas aģentūras». Ar to nevajag saprast, ka visas darbā iekārtošanas aģentūras ir nelegālas. Bet mums visiem ir jāzin: Anglijā ņemt samaksu, par darbā iekārtošanu ir kriminallieta. Tas ir aizliegts ar likumu. Tomēr mēs daudzi zinām, ka cilvēki paši pat izvēlās sniegt šo samaksu, lai tikai iegūtu sev darbu un mājvietu. Šī vēlēšanās ir saprotama, tomēr ir vērts uzzināt arī sekas. Var gadīties, ka šis jūsu «tirgonis» reiz pārcentīsies un kāda iemesla dēļ tiks pieķerts. Sekas? Pārdotie cilvēki var pazaudēt gan darbu, gan mājvietu. Šajā gadījumā jums steigšus jādodas uz Pilsoņu Konsultāciju biroju www.citizensadvice.org.uk , zvaniet uz policiju 101 vai meklējiet sev tuvāko advokātu www.legalservices.gov.uk .

Noziedzīgie grupējumi iepludina cilvēkus Anglijā no Ķīnas, Vjetnamas, Nigērijas un visvairāk tie nak no Austrumeiropas, pieminot īpaši Rumāniju. Taču «The Batic Times» ir publicējis vakar ziņas par tirdzniecību no Latvijas www.baltictimes.com/news/articles/31989/

AK valdība uzsvēra, ka būtu japieņem labāka koordinācija starp starpvalstu struktūrvienībām un iestādēm. Uz šo dienu nav konkrēts skaitlis zināms, kas ilustrē šo cilveku tirdzniecību. Tomēr jau izdarītie pētījumi ir indentificējuši pagājušajā gadā 712 pieaugušo upurus un 234 cietušos bērnus, kas tikuši ziņoti oficiālā iestādē «National Referral Mechanism». 2010. gādā reģistrēti upuri bija 524 pieaugušie un 186 bērni.

Šī rīta BBCTV ziņas rāda kādu māju, kur policija ielaužas, jo ir reportēts, ka tur dzīvo Lietuviešu tautības pārstāvji, kas esot ievesti lētajam darba tirgum. Cilvēki maksā milzīgas summas par apdzīvojamo platību un saņem nesalīdzinoši zemas algas. Pie visa kā piedeva ir CCTV kamera pie durvīm, kas norāda, ka šie cilvēki un māja tiek monitorēta. Tātad, policija izmeklēs, kas ir šie monitorētāji un to motīvi šim aktam.

Anglijas varas iestādes izmeklē šo cilveku tirdzniecību, kas izpaužas kā lētais darba spēks piespiedu kāras prostitūcijā.

Londonas Metropolitēna policijas D Inspektors Kevin Hyland teica, «Daudzi upuri Anglijā ierodas ar kravas auto vai konteineros, bet tomēr vairums ierodās likumīgi, bieži savu tirgoņu pavadībā, kas padara šo noziegumu praktiski neiespējami atpazīt. Lielāka daļa tic un domā, ka viņi brauc uz Angliju uz labāku dzīvi». Upuriem tiek solīti darbi viesnīcās vai kādās atpūtas nozarēs, vai kā tulku, bet, kad viņi ierodas, tie ir «apstrādāti vai apdraudēti».

Ir gadījumi, kad cilvēki pat tiek pārdoti, lai iegūtu ķermeņu orgānus. Lai gan mums liktos, tas nu gan ir par daudz, tomēr tas liecina, ka cilvēku cietsirdībai un nežēlībai, tikai lai iegūtu savu labumu, nav robežu.

Tāpat ir vērts atcerēties «pārdotās līgavas», kas arī ir izteikts cilvēku tirdzniecības paraugs un kriminālnoziegums, par ko agrāk ir rakstījusi un brīdinājusi ABN redaktore Dace Gaile, Vai sievietes tik tiešām ir kļuvušas par viltus laulību upuriem vai…? Protams šo tirdzniecību nepraktizē tikai Anglijā, cilvēki tiek tirgoti arī uz citām valstīm, ka  Īrija, Vācija, Itālija u.c.

Gribam brīdināt! Cilvēki, turiet acis vaļā, uzziniet uz kurieni brauciet, kur paliksiet un vai darbs un labumi, ko jums svešinieki uzdodoties par draugu sola tiešām ir reāli!

Sagatavoja: Laima Brencs

Foto: Dace Gaile 

Advertisements