Vai sievietes tik tiešām ir kļuvušas par viltus laulību upuriem vai pašas piekritušas «iziet pie vīra»

Kā atšķirt, kuras sievietes tik tiešām ir kļuvušas par viltus laulību upuriem, no tām, kuras pašas par nelielu samaksu ir piekritušas «iziet pie vīra», vai – no «vieglas dzīves» meklētājām?

6. augusta vakarā «Anglo Baltic News» redakcija saņēma ziņu, ka kāda latviešu meitene tiek turēta ieslodzīta dzīvoklī Dublinas 6 apkārtnē. Viņai tikuši atņemti dokumenti un nauda, un ir paredzētas piespiedu laulības. Mēnesi vēlāk, 9. septembra vakarā, izskanēja vēl kāds palīgā sauciens, šoreiz tepat no Anglijas, Kentas apgabala.

Meitene no Īrijas, kuras vārdu nav atļauts izpaust sakarā ar uzsākto izmeklēšanas procesu, īsā sarunā pastāstīja, ka uz Dublinu devās pēc draudzenes uzaicinājuma. Draudzene solīja, ka meitenei būs darbs, un arī viss pārējais ir nokārtots. 6. augusta vakarā es nekavējoties sazinājos ar  Īru Gvardi, un laimīgā kārtā meitene tūliņ tika evakuēta uz drošu patvērumu Dublinā, kur sadarbībā ar Latvijas vēstniecību tika organizēta dokumentu kārtošana, lai meitene varētu atgriezties Latvijā. Kā ziņo Rathmines Garda Station seržants Marks ONīls,  «Joprojam notiek izmeklēšana, un pašreiz neko vairāk nevaram pateikt, kā tikai  to, ka meitene ir atbrīvota un ir atgriezusies Latvijā. »

Protams, ne katru dienu saņemam šādas ziņas, tādēļ situācija šķita pavisam neparasta. Par laimi, sazinoties ar tuvāko Gvardes iecirkni Dublinā, tās darbinieki bija ļoti atsaucīgi un rīkojās nevilcinoties.

Šis gadījums kārtējo reizi liecina, ka, braucot darba meklējumos uz ārzemēm, tomēr nedrīkst uzticēties kuram katram – pat personām, kas uzdodas par draugiem. Ja «draugu» personīgi neesat satikusi  un neesat 100% pārliecināta, kurp tieši dodaties, NEUZTICIETIES LĒTIEM SOLĪJUMIEM, kas atrodami  internetā.  Turiet acis un ausis vaļā, kad šādi internetvides «draugi» vai paziņas ko sola. Ne velti teiciens vēsta – «tas, kas izklausās pārāk labi, visticamāk arī ir pārāk labi, lai būtu taisnība».  Ne pirmo reizi dzirdēts, kā latviešu meitenes tiek tirgotas viltus laulībām, par to pieejama informācija internetā, kā arī ir dibinātas īpašas organizācijas, kas sniedz palīdzību šādās un līdzīgās situācijās.

Katrā ziņā, šajā 6. augusta vakarā ar lielu gandarījumu uzņēmu ziņu, ka meitenei nekavējoties tika sniegta palīdzība, viņa ir drošībā, un jau piektdien lidos atpakļ uz Latviju.

Savādāks izvērtās gadījums ar meiteni Kentā, Anglijā. Meitene uz ABN rakstīja kļūdainiem, saraustītiem teikumiem, tādēļ bija grūti saprast, kur viņa atrodas vai – ko vēlas. E-pasts vēstīja: «ludzu jusu palidzibu, mani ara netieku nav partikas. cilveks ieteica jus ludzu palidziet pase nav ta nav vienmer ira atrunas ka ira home offisa nelaiz vienu ara nelaij stradat loti ceru jusu palidzibu jio nav naudas lai tiktu latvija kamer draudzene neatvera to gaisma ludzu es velos noklut latvija gaidu jusu atbildi». Īsti nesaprotot kļūdām pilno tekstu un to, par kādu «gaismu» ir runa, bet nojaušot, ka jaunā sieviete rakstījusi lielā steigā, es tūlīt atbildēju, jautājot pēc viņas atrašanās vietas adreses un kontaktinformācijas. Kad atbildes vietā saņēmu pretjautājumu – vai varot man uzticēties, situācija sāka izskatīties pavisam dīvaini. Iespējams, ka meitene atrodas kādu apreibinošu vielu ietekmē vai kādā citā veselībai bīstamā stavokli? Nezinot, kurp sūtīt policiju vai – kā meiteni atrast, bija neiespējami viņai palīdzēt. Mūsu sarakste aprāvās līdz brīdim, kad man pēkšņi atrakstīja kāds no viņas pašas paziņām. Šis paziņa man paskaidroja, ka meitene tikusi ieslodzīta, dokumenti viņai ir atņemti, un viņu grasoties izprecināt musulmaņu vīram.

Visbeidzot saņēmu e-pastu no jaunās sievietes pašas, kura, acīmredzot, brīvprātīgi izgājusi pie vīra, un nu ir precējusies ar personu, kurš viņu turot ieslodzījumā.

Ar viņas drauga palīdzību man izdevās noskaidrot adresi, kuru tālāk nodevu Latvijas vēstniecībai Londonā un Lielbritānijas policijai, kuri sievieti cer atbrīvot no ieslodzījuma un palīdz tai atgriezties Latvijā.

Šī situācija, savukārt, ir skumjš piemērs viltus laulībām, kur upurim palīdzēt ir daudz grūtāk, jo sieviete pati laulībai ir piekritusi, vien pēc tam aptverot, ka visi «vīra» sniegtie solījumi pirms laulību reģistrācijas bijuši meli.  Kultūru atšķirības, izmantošana, krāpšana – sauciet to kā vēlaties, taču sievietei jāapzinās, ka, pieņemot šādu lēmumu, tam var būt visdažādākās sekas. Grūti noticēt, ka šīs sievietes nekad iepriekš nebija dzirdējušas par nabaga meitenēm, kuras izprecina piespiedu kārtā, un kā viņām pēcāk iet. Kādēļ gan vienmēr akli gribam ticēt, ka «ar mani jau tā nenotiks, ar visiem citiem – varbūt , tikai ne ar mani» !?

Pēc sarunas ar vēstniecību par šādiem un līdzīgiem gadījumiem, arī man radās citas domas par pēdējā laikā piedzīvotajām situācijām. Pavērojot latviešu sieviešu profilus portālā draugiem.lv, viņu draugu lokā bieži vien atrodami ne visai latviski paziņas. Bieži vien viņu izcelsme un  ekzotiskais vārds vedina uz domām, ka tie tik tiešām varētu būt «potenciālie līgavaiņi» vai vismaz «draugi», kas palīdzēsieprecēties «arābu prinča» mantojumā. Tas tikai liecina par to, ka meitenes pašas ir tuvu pazīstamas ar šiem vīriešiem, un, iespējams, arī pašas ir piekritušas šīm viltus laulībam. Tas, savukārt, liek jautāt: vai tiešām mēs šādu abpusēju vienošanos varam saukt par VILTUS laulībām?

Pēdējā laikā sāk rasties šaubas, vai šādas situācijas ir kartējais «naudas izbeigšanās» gadījums, un tad gribas atpakaļ uz mājām, jeb vai tiešām meitenes tiek tirgotas pret viņu gribu?

Nav arī īsti saprotams, cik no šīm «palīgā saucējām» tiešām ir viltus laulību upuri, un kuras no viņām pašas par lētu samaksu ir piekritušas iziet pie sveštautību vīriem. Man prātā nāk vēl kāds variants: varbūt par upuriem kļuvušās sievietes vienkārši devušās izpriecāties, tad, uzdzīvojot ārzemēs, izbeigusies nauda, un nav vairs iespējas atgriezties Latvijā. Vairs nepārsteidz arī tas, ka reizēm, nonākot «brīvībā» atpakaļ Lavijā, draugiem.lv portāla dienasgrāmatā parādās ieraksti, kuros meitene «raud» pēc zudušās mīlestības un pārdzīvo, ka «visam tam bija jābeidzas tik pēkšņi». Ir zinams, ka mūsu pašu latvju zeltenes pārdod sevi laulībam par sākot no 500 mārciņām līdz pat pāris tūkstošiem. Meitenes bieži vien pašas iepazītas ar potenciālajiem līgavaiņiem internetā, sociālajos saziņas tīklos kā facebook.com, draugiem.lv vai cita veida iepazīšanās portālos.  Līgavaiņi, protams, sola zelta kalnus, uz ko finansiālās grūtībās nonakušās meitenes tad arī  bieži vien uzķeras. Gadās arī, ka meitenes piekrīt braukt pie paziņām uz Lielbritāniju vai Īriju, un nemaz nenojauš, ka pašas paziņa no Latvijas ir gatavs viņas notirgot kādai trešajai personai. Savukārt, gadījumos, kad meitenes devušās papriecāties, nauda ir beigusies, bet darbu meklēt negribas, ērtāk var šķist sazināties ar mums vai vēstniecību, uzdodoties par cietejām, lai gūtu materiālo palīdzību un iespēju atgriesties mājās, nemaksājot par to neko.

Lai nu kā, vēlos brīdināt visas jaunās meitenes un sievietes: ja neesi 100% droša par to, uz kurieni dodies, noskaidro, vai internetā satiktais cilveks, kurš aicina ciemos uz svešu valsti, tiešām ir tas, par ko uzdodās, vai draugi un paziņas, kuri aicina un solās palīdzēt, tiešām kādam jau ir palīdzējuši atrast darbu, un vai darbs tiešam būs tas, kas iepriekš solīts. Ja plāno braukt izklaidēties, atceries, ka pašai arī būs jātiek atpakaļ, un šajā gadījumā ir neētiski, negodīgi un pat nelikumīgi ļaundabīgi izmantot mūsu redakciju, britu policiju un vēstniecību, lai lūgtu pēc palīdzības un «brīvbiļetes» mājupceļam.  Tas, ka sanācis pieņemt nepareizus lēmumus, zaudēt naudu vai iekulties dažnedažādās avantūrās, nenozīmē, ka mums pārējiem (sākot ar vēstniecību, redakciju, policiju līdz pat katra personīgi ieguldītajam laikam) ir jāmaksā par šīs personas kļūdām. Anglija ir valsts ar augstām sociālajām garantijām, tādēļ, pirms mesties iekšā nepārdomātā piedzīvojumā, riskējot ar savu brīvību un dzīvību, varbūt ir vērts padomāt par to, ka lietas iespējams kārtot arī godīgā ceļā,  dzīvojot un strādājot, kā ikviens cits?

Taču gadījumos, kad ir notikušas piespiedu laulības, «Anglo Baltic News» aicina sazināties arpoliciju uz numuru 999 vai 111vai caur portālu draugiem.lv nodibināt kontaktu ar ģimeni vai paziņām, kuri varētu jums palīdzēt. Šādā gadījumā tik tiešām IR jāinformē Latvijas vēstniecība attiecīgajā valstī, lai saņemtu palīdzību. Nojaušot, ka laulība varētu būt fiktīva, ir jārīkojas pēc iespējas ātrāk.

Pieredze liecina, ka, ja rīkosieties nekavējoties, jūsu potenciālais «vīrs» vēl nebūs paspējis pieņemt attiecīgos mērus jūsu «gūstam», un izrauties izdodas daudz vieglāk.

Aicinu pārsūtīt šo rakstu arī citiem: iespējams, šī informācija izrādīsies noderīga, palīdzēs pārdomāt neapdomīgus lēmumus vai pat atturēs kādu latviešu sievieti no neparedzētām viltus vai piespiedu laulībam. Neviens «vieglas» atpūtas piedāvājums ārzemēs nav brīvības vai pat dzīvības vērts.

Sagatavoja: Dace Gaile 

Foto: Jana Grieze

Advertisements